DTS 26 W 11-35 SA
Mfr.Part #
DTS 26 W 11-35 SA
Description
DTS 26 W 11-35 SA
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Published :
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
Assembly Length :
31mm
Operating Supply Voltage :
400V
Insulation Material :
Silicone
Number of Power Positions :
13
Current Rating :
5A
Empty Shell :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
Body Plating :
Cadmium
Mount :
Cable, Free Hanging
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Durability Rating :
500 Cycles
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Feedthrough Type :
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
18 Weeks
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
13
DIN Conformance :
Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Insulation Diameter :
1.3716 mm
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Sealed
Orientation :
A
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
DTS 26 W 11-35 SA
Introducing Circular Connector Assemblies TE Connectivity DEUTSCH Connectors DTS 26 W 11-35 SA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-65°C~175°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), DTS 26 W 11-35 SA pinout, DTS 26 W 11-35 SA datasheet PDF, DTS 26 W 11-35 SA amp .Beyond Circular Connector Assemblies TE Connectivity DEUTSCH Connectors DTS 26 W 11-35 SA ,we also offer SD-80, PD-40, 1658998-1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
DTS26W11-35SA Overview
DTS26W11-35SA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS26W11-35SA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS26W11-35SA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER