DTS 24 W 11-98 PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS 24 W 11-98 PN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
DTS 24 W 11-98 PN
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Feature :
Shielded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Radiation Hardening :
No
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Plating :
Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
DIN Conformance :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Termination :
Crimp
Number of Positions :
6
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
6
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
No SVHC
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
DTS 24 W 11-98 PN
Introducing Circular Connector Assemblies TE Connectivity DEUTSCH Connectors DTS 24 W 11-98 PN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-65°C~175°C, DTS 24 W 11-98 PN pinout, DTS 24 W 11-98 PN datasheet PDF, DTS 24 W 11-98 PN amp .Beyond Circular Connector Assemblies TE Connectivity DEUTSCH Connectors DTS 24 W 11-98 PN ,we also offer SD-80, PD-40, 1658998-1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 6 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
DTS24W11-98PN Overview
DTS24W11-98PN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS24W11-98PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS24W11-98PN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER