DTE2024S5V1-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTE2024S5V1-D
Manufacturer
XP Power
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DC/DC CONVERTER 5.1V 20W
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
Package / Case :
Module
Packaging :
Bulk
Max Output Power :
20W
Published :
Voltage - Input (Max) :
36V
Current - Output 1 :
4A
Approval Agency :
CB, CE, cURus
Factory Lead Time :
3 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Power :
20W
Voltage - Input (Min) :
9V
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height :
23.368mm
Number of Outputs :
1
Pbfree Code :
yes
Efficiency :
90%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Output 1 :
5.1V
Size / Dimension :
3.78Lx2.13W x 0.92 H 96.0mmx54.0mmx23.3mm
Applications :
ITE (Commercial)
Max Power Dissipation :
20W
Series :
DTE20 (20W)
Type :
Enclosed
Mounting Type :
DIN Rail
Mount :
DIN Rail
Datasheets
DTE2024S5V1-D
XP Power DTE2024S5V1-D
DTE2024S5V1-D datasheet pdf and DC DC Converters product details from XP Power stock available at
The XP Power DTE2024S5V1-D is a 20W DC/DC converter that provides a regulated 5.1V output from a wide 4:1 input voltage range of 9-36V DC. It is housed in a single-in-line package (SIP) for easy integration into a variety of applications. This converter is designed to provide high efficiency and low noise operation, making it ideal for use in a wide range of applications.
Features:
- 4:1 input voltage range of 9-36V DC
- Output voltage of 5.1V
- Output power of 20W