DT150PW120C001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DT150PW120C001
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 150W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Wire Strip Length :
6-7mm
Termination Style :
Screw - Pressure Clip
Base Product Number :
Package :
Bulk
Contact Mating Finish :
Tin
Housing Material :
Thermoplastic Resin
Wire Gauge or Range - AWG :
12-22 AWG
Insulation Height :
1.083 (27.51mm)
Current - UL :
10 A
Features :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Header Orientation :
Number of Levels :
1
Current - IEC :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
Plug, Female Sockets
Screw Size :
M2.5
Wire Gauge or Range - mm² :
1-2.5mm²
Number of Positions :
4
Ingress Protection :
Voltage - UL :
300 V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Tail Length :
Product Status :
Active
Pitch :
0.197 (5.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)