DT06-12SD-EP06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DT06-12SD-EP06
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG 12POS
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Connector Type :
PLUG
Packaging :
Bulk
Width :
20.828mm
Housing Material :
Thermoplastic
Reference Standard :
UL
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Serviceable :
yes
ELV :
Compliant
Published :
2012
Factory Lead Time :
6 Weeks
Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Operating Temperature :
125°C
Color :
Brown
Number of Rows :
2
Empty Shell :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
12
Mixed Contacts :
No
Rated Current (Signal) :
13A
Feature :
Blocked Gasket, IP68, IP6K9K
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
12
Hybrid Connector :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
DT
Height :
32.21mm
Pitch :
4.445mm
Length :
40.5638mm
Shell Material :
Glass Filled Polyamide
Contact Type :
Female Socket
Filter Feature :
Fastening Type :
Latch Lock
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Contact Termination :
Crimp
Datasheets
DT06-12SD-EP06
TE Connectivity DEUTSCH Connectors DT06-12SD-EP06
2 Rows Plug Bulk Brown 12 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp DT Thermoplastic