DT04-12PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DT04-12PB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG 12POS
Stock
560
In Stock :
560
Manufacturer :
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
No
Total Number of Contacts :
12
Rated Current (Signal) :
13A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
12
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Body Breadth :
0.876 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
6 Weeks
Color :
Black
Housing Material :
Thermoplastic
Min Operating Temperature :
-55°C
Polarized :
yes
Shell Material :
Glass Filled Polyamide
Feature :
IP68, IP6K9K
Connector Type :
Receptacle
Additional Feature :
POLARIZED
Fastening Type :
Latch Holder
Note :
Contacts Not Included
Number of Rows :
2
Empty Shell :
yes
ELV :
Compliant
Pitch :
4.445mm
Reference Standard :
UL
Operating Supply Voltage :
250V
Published :
2012
Contact Termination :
Crimp
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Series :
DT
Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
40.5638mm
Height :
45.92mm
Body Depth :
1.808 inch
Hybrid Connector :
Width :
22.2504mm
Contact Type :
Male Pin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
DT04-12PB
TE Connectivity DEUTSCH Connectors DT04-12PB
2 Rows Receptacle Bulk Black 12 Positions Free Hanging (In-Line) Male Pin Crimp DT Thermoplastic
DT04-12PB Overview
The packaging contains Receptacle.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number DT belongs to the DT Series.Further, there are features such as POLARIZED, to name only a few.In many ways, it is more powerful due to its IP68, IP6K9K feature.A 250V voltage is used to supply power to this memory.