DT-39-B01W-14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DT-39-B01W-14
Manufacturer
DINKLE Corporation USA
Description
3 WALL BARRIER STRP 14P, 0.325"
Stock
160
In Stock :
160
Manufacturer :
DINKLE Corporation USA
Product Category :
Barrier Blocks
Number of Wire Entries :
14
Current Rating (Amps) :
10A
Package :
Bulk
Number of Rows :
1
Series :
DT-39-B01W
Terminal Block Type :
Barrier Block
Barrier Type :
3 Wall (Tri)
Features :
Wire Gauge :
12-22 AWG
Product Status :
Active
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Voltage Rating :
300V
Color :
Black
Pitch :
0.325 (8.26mm)
Bottom Termination :
PC Pin
Number of Circuits :
14
Datasheets
DT-39-B01W-14
DINKLE Corporation USA DT-39-B01W-14
1 Rows Barrier Block PC Pin DT-39-B01W 0.325 (8.26mm) 3 Wall (Tri) 14 Circuits
DT-39-B01W-14 Overview
As a product of the DT-39-B01W Series, it can be found in this category.Circuits number 14 in the part.
DT-39-B01W-14 Features
DT-39-B01W series
DT-39-B01W-14 Applications
There are a lot of Dinkle
DT-39-B01W-14 Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"