DSXN2PS33C4SS33C4S0301
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSXN2PS33C4SS33C4S0301
Manufacturer
Radiall USA, Inc.
Description
DSXN2PS33C4SS33C4S0301
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Radiall USA, Inc.
Product Category :
Circular Connector Housings
Screw Size :
M2
Plug Wire Entry :
180°
Wire Gauge or Range - AWG :
16-28 AWG
Series :
VM
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Tail Length :
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Number of Positions :
16
Wire Strip Length :
6-7mm
Termination Style :
Screw - Pressure Clip
Color :
Black
Type :
Plug, Female Sockets
Positions Per Level :
16
Contact Mating Finish :
Tin
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number :
VM16
Insulation Height :
0.488 (12.40mm)
Housing Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
Current - IEC :
Features :
Mating Flange
Voltage - UL :
300 V
Current - UL :
10 A
Header Orientation :
Torque - Screw :
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Number of Levels :
1
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pitch :
0.150 (3.81mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C
Wire Gauge or Range - mm² :
Free Hanging (In-Line) 16 Positions
DSXN2PS33C4SS33C4S0301 Overview
DSXN2PS33C4SS33C4S0301 Features
VM series
DSXN2PS33C4SS33C4S0301 Applications
There are a lot of Radiall
DSXN2PS33C4SS33C4S0301 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT