DSS16-01AS-TRL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSS16-01AS-TRL
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 16A TO263AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package :
TO-263AA
Current - Average Rectified (Io) :
16A
Factory Lead Time :
28 Weeks
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F :
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500µA @ 100V
Diode Type :
Schottky
Series :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
790mV @ 15A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Product Number :
DSS16
Package / Case :
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Datasheets
DSS16-01AS-TRL
Littelfuse DSS16-01AS-TRL
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 790mV @ 15A -55°C~175°C 500μA @ 100V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
DSS16-01AS-TRL Overview
DSS16-01AS-TRL Features
DSS16-01AS-TRL Applications
There are a lot of IXYS
DSS16-01AS-TRL applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB