DSR6V600D1-13
Mfr.Part #
DSR6V600D1-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 6A TO252-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3V @ 6A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Non-Repetitive Surge Current :
60A
Published :
Pin Count :
3
Radiation Hardening :
No
Output Current-Max :
6A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Voltage (DC) :
600V
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Form :
Gull wing
Average Rectified Current :
6A
Recovery Time :
19 ns
Peak Reverse Current :
50μA
Number of Pins :
2
Element Configuration :
Common Anode
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Number of Terminations :
2
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
60A
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
DSR6V600
Application :
EFFICIENCY
Diode Type :
Standard
Forward Current :
6A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 600V
Reverse Recovery Time :
35 ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Forward Voltage :
3V
Pbfree Code :
No
Number of Elements :
1
Max Operating Temperature :
175°C
Series :
DIODESTAR™
Max Surge Current :
60A
Package / Case :
Case Connection :
CATHODE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Number of Phases :
1
Terminal Position :
Single
Capacitance @ Vr, F :
30pF @ 4V 1MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
DSR6V600D1-13
Diodes Incorporated DSR6V600D1-13
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 3V @ 6A -65°C~175°C 50μA @ 600V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
DSR6V600D1-13 Overview
The average rectified current for this device is 6A volts.When the forward current reaches 6A, it is allowed.The maximum surge current is 60A.As far as output current is concerned, 6A is the maximum.A data chart shows that the peak reverse is 50μA in the datasheets.
DSR6V600D1-13 Features
an average rectified current of 6A volts
6A is the maximum value
the peak reverse is 50μA
DSR6V600D1-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
DSR6V600D1-13 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB