DSR01S30SL,L3F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSR01S30SL,L3F
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SL2
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
AEC Qualified :
No
Operating Temperature Classification :
Military
Peak Reverse Current :
0.7(uA)
Maximum Forward Current :
100(mA)
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Configuration :
Single
Rev Curr :
0.7(uA)
Forward Current :
100(mA)
Maximum Continuous Forward Current (A) :
0.1
Peak Non-Repetitive Surge Current (A) :
2
ECCN (US) :
EAR99
Mounting :
Surface Mount
Package Type :
SL
Peak Non-Repetitive Surge Current :
2(A)
Type :
Small Signal Schottky Diode
Peak Forward Voltage (V) :
0.62
Rad Hardened :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Maximum DC Reverse Voltage (V) :
30
Forward Voltage :
0.62(V)
Packaging :
Tape and Reel
Peak Forward Voltage :
0.62(V)
PCB changed :
2
Pin Count :
Material :
Si
Military :
Peak Reverse Current (uA) :
0.7
Maximum Diode Capacitance (pF) :
8.2(Typ)
Package Length :
0.62
Supplier Package :
SL
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Package Width :
0.32
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Datasheets
DSR01S30SL,L3F
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation DSR01S30SL,L3F
Tape and Reel
DSR01S30SL,L3F(T Overview
DSR01S30SL,L3F(T Features
the forward peak voltage is 0.62
DSR01S30SL,L3F(T Applications
There are a lot of Toshiba
DSR01S30SL,L3F(T applications of RF diodes.
  • Compensators
  • Radar systems for industrial use
  • Ultra high-speed switching
  • Clamping circuits
  • Diode ring mixer
  • RF detector
  • RF voltage doubler
  • Wearables
  • Smart metering
  • Set top boxes
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB