DSPIC33FJ64MC804-H/PT
Mfr.Part #
DSPIC33FJ64MC804-H/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 44TQFP
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Pitch :
0.8mm
Number of I/O Lines :
35
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Number of Serial I/Os :
2
yes
Number of External Interrupts :
3
Number of I/Os :
35 I/O
Packaging :
Tray
Number of Programmable I/O :
35
Number of Terminals :
44
Surface Mount :
Number of Pins :
44
ECCN Code :
3A001.a.2.a
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Memory Size :
64KB
Data Converters :
A/D 9x10b/12b, D/A 6x16b
Mounting Style :
SMD/SMT
Max Frequency :
40 MHz
Speed :
20 MHz
ROM (words) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
1.2mm
Frequency :
40MHz
Temperature Grade :
Automotive
Boundary Scan :
Base Product Number :
DSPIC33FJ64MC804
RAM (bytes) :
Series :
Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Package :
Tray
Core Architecture :
- 40 C
Supply Current-Max :
76 mA
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
Number of Cores :
1 Core
Pin Count :
On Chip Program ROM Width :
24
Operating Temperature :
-40°C~150°C TA
Max Supply Voltage :
3.9 V
Min Supply Voltage :
2.7 V
Number of Timers/Counters :
5
Height :
1 mm
Integrated Cache :
Power Supplies :
3.3 V
Data Converter :
A/D 9x10b/12b; D/A 6x16b
CPU Family :
DSPIC33
Length :
10mm
HTS Code :
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Interface Type :
CAN/I2C/SPI/UART
Format :
FLOATING-POINT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Width :
10 mm
Product Status :
Active
Low Power Mode :
Qualification :
AEC-Q100
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
On Chip Data RAM Width :
16
RAM Size :
16K x 8
Base Part Number :
DSPIC33FJ64MC804
Number of DMA Channels :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Type :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Package / Case :
44-TQFP
40
Number of Timers :
5
Max Operating Temperature :
150 °C
Factory Lead Time :
10 Weeks
DMA Channels :
Operating Supply Voltage :
3.3V
Seated Height-Max :
1.2 mm
RAM (words) :
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
DAC Channels :
Min Operating Temperature :
-40 °C