DSPIC33FJ64MC508A-I/PT
Mfr.Part #
DSPIC33FJ64MC508A-I/PT
Package / Case
80-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80TQFP
Stock
107
In Stock :
107
Number of Terminals :
80
Supply Voltage :
3.3V
Number of I/Os :
69 I/O
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
JESD-30 Code :
S-PQFP-G80
RAM (words) :
4096
Data Converter :
A/D 18x10b/12b
Format :
FLOATING-POINT
Operating Supply Voltage :
3.3V
Terminal Form :
Gull wing
Package :
Tray
Number of Cores :
1 Core
Factory Lead Time :
15 Weeks
Oscillator Type :
Internal
Number of PWM Channels :
8
Package / Case :
80-TQFP
9
Number of I2C Channels :
2
Supply Current-Max :
90 mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Height :
1.05mm
RoHS :
Details
Packaging :
Tray
Width :
12mm
Series :
dsPIC™ 33F
Power Supplies :
3.3 V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
12mm
Active
Tradename :
dsPIC
Speed :
40 MIPs
Maximum Operating Temperature :
3A991.A.2
Radiation Hardening :
No
Number of I/O Lines :
69
Number of Terminations :
80
Frequency :
40MHz
Surface Mount :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Base Product Number :
DSPIC33FJ64MC508
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Number of I/O :
69
Pbfree Code :
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Qualification :
AEC-Q100
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Data Converters :
A/D 18x10b/12b
Terminal Pitch :
0.5mm
Square
Product :
DSCs
Published :
2011
Microchip
Supplier Device Package :
80-TQFP (12x12)
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of ADC Channels :
18
Seated Height-Max :
1.2 mm