DSPIC33FJ64MC506A-I/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSPIC33FJ64MC506A-I/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
64-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP
Stock
27
In Stock :
27
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Data Bus Width :
16b
Radiation Hardening :
No
Speed :
40 MIPs
Temperature Grade :
Industrial
Program Memory Type :
Flash
Base Product Number :
DSPIC33FJ64MC506
Format :
FLOATING-POINT
Number of Cores :
1 Core
Operating Supply Voltage :
3.3V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Watchdog Timer :
yes
Number of I/O Lines :
53
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Current-Max :
90 mA
Device Core :
dsPIC
Number of Ethernet Channels :
0
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Typical Operating Supply Voltage :
3 → 3.6 V
PWM Channels :
yes
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Family Name :
dsPIC33F
Series :
dsPIC™ 33F
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
Product :
DSCs
Package :
Tray
Instruction Set Architecture :
RISC
Bit Size :
16
Qualification :
AEC-Q100
Number of PWM Channels :
8
Number of Terminations :
64
Interface Type :
CAN, I2C, SPI, UART
Number of Pins :
64
Base Part Number :
DSPIC33FJ64MC506A
Terminal Form :
Gull wing
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Surface Mount :
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Mounting Style :
SMD/SMT
Packaging :
Tray
Package Type :
TQFP
Number of I2C Channels :
2
Power Supplies :
3.3 V
Number of I/Os :
53 I/O
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Package / Case :
64-TQFP
REACH SVHC :
No SVHC
Tradename :
dsPIC
Published :
2009
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Reach Compliance Code :
Compliant
Memory Size :
64KB
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
DMA Channels :
Number of Timers/Counters :
9
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Number of UART Channels :
2
Density :
512 kb
Microchip
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Data Converter :
A/D 16x10b/12b
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Supply Voltage :
3.3V
Mount :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Frequency :
40MHz
EEPROM Size :
Package Shape :
Square
Factory Lead Time :
14 Weeks
DAC Channels :
No
Product Status :
Active
ROM Programmability :
Flash
Has ADC :
Data Converters :
A/D 16x10b/12b
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Lead Free :
Lead Free
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/UART
Number of SPI Channels :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminals :
Height :
1.05mm
Pbfree Code :
Number of I/O :
53
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
Core Processor :
Number of ADC Channels :
16
Brand :
Microchip Technology / Atmel
RoHS :
Details
RAM Size :
8K x 8
Oscillator Type :
Internal
RAM (words) :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Length :
10mm
Terminal Pitch :
0.5mm
Core Size :
16-Bit
ECCN Code :
3A991.A.2
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Terminal Position :
QUAD
Width :
10mm
Seated Height-Max :
1.2 mm