DSPIC33FJ64GS610-I/PF
Mfr.Part #
DSPIC33FJ64GS610-I/PF
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP
Microcontrollers
Number of SPI Channels :
2
EEPROM Size :
Typical Operating Supply Voltage :
3 to 3.6 V
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Package Type :
TQFP
Series :
dsPIC™ 33F
Instruction Set Architecture :
RISC
Data Converter :
A/D 24x10b; D/A 1x10b
Number of PWM Channels :
18
Number of I/O :
85
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
PWM Channels :
18
RAM (bytes) :
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Package / Case :
100-TQFP
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Frequency :
40MHz
CPU Family :
PIC
Radiation Hardening :
No
Number of UART Channels :
2
Number of Timers/Counters :
5
Number of Terminations :
100
Factory Lead Time :
10 Weeks
Base Part Number :
DSPIC33FJ64GS610
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/Os :
85 I/O
AEC-Q100
Number of Ethernet Channels :
Number of Terminals :
100
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Supply Current-Max :
170 mA
Package :
Tray
Terminal Position :
QUAD
Terminal Pitch :
0.4mm
e3
ROM (words) :
Height :
1.05mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Seated Height-Max :
1.2 mm
Pin Count :
Number of I2C Channels :
Power Supplies :
3.3 V
Operating Supply Voltage :
3.3V
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x14)
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Data Converters :
A/D 24x10b, D/A 1x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Supply Voltage :
3.3V
Base Product Number :
DSPIC33FJ64GS610
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
Number of I/O Lines :
85
Package Shape :
Square
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
14mm
Dimensions :
14 x 14 x 1.05mm
Length :
14mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA