DSPIC33FJ64GP202T-I/SO
Mfr.Part #
DSPIC33FJ64GP202T-I/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Base Product Number :
DSPIC33FJ64GP202
Data Converter :
A/D 10x10b/12b
ROM Programmability :
Flash
Data Converters :
A/D 10x10b/12b
Product Status :
Active
Frequency :
40MHz
Supplier Device Package :
28-SOIC
Interface Type :
I2C/SPI/UART
Product :
DSCs
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
DAC Channels :
yes
Core Size :
16-Bit
Tradename :
dsPIC
RAM (words) :
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
28
Number of I/O Lines :
21
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
RAM Size :
8K x 8
Package Shape :
RECTANGULAR
Package :
Tape and Reel (TR)
Qualification :
AEC-Q100
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Terminals :
28
Number of I/O :
21
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
1.27mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Microchip
Has ADC :
Speed :
40 MIPs
Core Processor :
dsPIC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Pin Count :
RoHS :
Details
Data Bus Width :
16b
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Base Part Number :
DSPIC33FJ64GP202
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Temperature Grade :
Industrial
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Operating Supply Voltage :
3.3V
Program Memory Type :
Flash
Length :
17.9mm
Brand :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Supply Voltage :
3.3V
Number of Timers/Counters :
5
Watchdog Timer :
Oscillator Type :
Internal
Format :
FLOATING-POINT
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Series :
dsPIC™ 33F
Height :
2.05 mm (Min)
PWM Channels :
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Pbfree Code :
Number of I/Os :
21 I/O
Memory Size :
64KB
Published :
Supply Current-Max :
75 mA
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
EEPROM Size :
ECCN Code :
3A991.A.2
Seated Height-Max :
2.65 mm
DMA Channels :
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Number of Pins :
Power Supplies :
3.3 V
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Bit Size :
16
Width :
7.5 mm
Introducing Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ64GP202T-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:DSPIC33FJ64GP202, Number of Pins:28, DSPIC33FJ64GP202T-I/SO pinout, DSPIC33FJ64GP202T-I/SO datasheet PDF, DSPIC33FJ64GP202T-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ64GP202T-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology DSPIC33FJ64GP202T-I/SO
Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ64GP202T-I/SO Overview
DSPIC33FJ64GP202T-I/SO Features
This microcontroller unit (MCU) boasts a 40 MIPS performance at 3.3V, providing robust processing power for high-speed computing needs. It includes 64KB of flash memory and 8KB of RAM, which support complex algorithms and real-time processing without lag. The inclusion of dual PWM modules enhances its suitability for precision control applications, while its analog features like a 10-bit A/D converter ensure accurate data acquisition. Moreover, the DSPIC33FJ64GP202T-I/SO offers extensive serial communication capabilities with UART, SPI, and I2C modules, making it versatile for various digital communication protocols.