DSPIC33FJ32MC302-I/MM
Mfr.Part #
DSPIC33FJ32MC302-I/MM
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFN
Height Seated (Max) :
1mm
Number of I/O Lines :
21
Width :
6 mm
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Terminal Form :
NO LEAD
ROM (words) :
Number of Terminals :
28
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Operating Supply Voltage :
3.3V
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Mount :
Surface Mount
Format :
FLOATING-POINT
RAM Size :
4K x 8
Package :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Seated Height-Max :
1 mm
Length :
6mm
Qualification :
AEC-Q100
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Timers :
5
Data Converters :
A/D 6x10b/12b
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Supply Voltage :
3.3V
Number of Timers/Counters :
5
Number of I/O :
21
Number of Terminations :
28
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Supplier Device Package :
28-QFN-S (6x6)
Number of DMA Channels :
8
Speed :
40 MIPs
Memory Size :
32kB
Height :
0.88 mm
EEPROM Size :
Base Part Number :
DSPIC33FJ32MC302
Pin Count :
Supply Current-Max :
76 mA
Frequency :
40MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Density :
256 kb
Terminal Pitch :
0.65 mm
CPU Family :
DSPIC33
Published :
Integrated Cache :
Interface Type :
I2C/SPI/UART
Packaging :
Tube
Series :
dsPIC™ 33F
DAC Channels :
Product Status :
Active
Lead Free :
Lead Free
RoHS :
Details
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of Serial I/Os :
2
DMA Channels :
On Chip Program ROM Width :
24
Low Power Mode :
Number of I/Os :
21 I/O
On Chip Data RAM Width :
Flash
Boundary Scan :
PWM Channels :
Data Converter :
A/D 6x10b/12b
Base Product Number :
DSPIC33FJ32MC302
Power Supplies :
3.3 V