DSPIC33FJ32GP102T-E/TL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSPIC33FJ32GP102T-E/TL
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
36-VFTLA Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 36VTLA
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Format :
FIXED-POINT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
NO LEAD
Length :
5 mm
RAM (words) :
Operating Supply Voltage :
3.3V
Power Supplies :
3.3 V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of Timers/Counters :
5
Number of Terminals :
36
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
RAM Size :
1K x 16
Temperature Grade :
Automotive
Number of Terminations :
36
Terminal Pitch :
0.5 mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
EEPROM Size :
Microchip Technology Inc
Data Converters :
A/D 8x10b
Max Frequency :
32MHz
Has ADC :
yes
Memory Size :
32kB
Supply Voltage :
3.3V
JESD-30 Code :
S-PQCC-N36
Base Product Number :
DSPIC33FJ32GP102
Program Memory Type :
Flash
Core Processor :
dsPIC
Package / Case :
36-VFTLA Exposed Pad
Data Converter :
A/D 8x10b
Radiation Hardening :
No
PWM Channels :
yes
Supplier Device Package :
36-VTLA (5x5)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Speed :
16 MIPs
Bit Size :
16
Core Size :
16-Bit
Terminal Position :
QUAD
Reach Compliance Code :
Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Data Bus Width :
16b
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
DSPIC33FJ32GP102
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Package :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package Shape :
Square
Supply Current-Max :
22mA
Product Status :
Obsolete
JESD-609 Code :
e4
Watchdog Timer :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Program Memory Size :
32KB 11K x 24
Published :
Number of I/O :
21
Series :
Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Width :
5 mm