DSPIC33FJ256MC510T-I/PT
Mfr.Part #
DSPIC33FJ256MC510T-I/PT
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Data Converter :
A/D 24x10/12b
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Brand :
Core Size :
16-Bit
Number of I/Os :
85 I/O
Seated Height-Max :
1.2 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Pbfree Code :
Terminal Position :
QUAD
RAM (words) :
RAM Size :
16K x 8
Data Bus Width :
16b
Product Status :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
100-TQFP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
ECCN Code :
3A001.A.3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
ROM Programmability :
Speed :
32 MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Oscillator Type :
Internal
Frequency :
40MHz
EEPROM Size :
Power Supplies :
3.3 V
Series :
dsPIC™ 33F
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/UART
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Pitch :
0.4mm
Number of Terminals :
100
Pin Count :
100
Watchdog Timer :
Number of I/O Lines :
85
DAC Channels :
No
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Length :
12mm
Base Product Number :
DSPIC33FJ256MC510
Width :
12 mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Height Seated (Max) :
1.2mm
DMA Channels :
Number of I/O :
85
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Grade :
Industrial
RoHS :
Details
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Interface Type :
CAN/I2C/SPI/UART
Supplier Device Package :
100-TQFP (12x12)
Bit Size :
16
Supply Voltage :
3.3V
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 24x10b/12b
Memory Size :
256KB
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Core Processor :
dsPIC
Number of Timers/Counters :
9
Base Part Number :
DSPIC33FJ256MC510
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Program Memory Type :
Flash
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Mount :
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Supply Voltage :
3.3V