DSPIC33FJ16MC102-I/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSPIC33FJ16MC102-I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Terminal Form :
Gull wing
Qualification :
AEC-Q100
Watchdog Timer :
yes
Terminal Position :
Dual
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Packaging :
Tube
Package :
Tube
Memory Size :
16kB
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Base Product Number :
DSPIC33FJ16MC102
Oscillator Type :
Internal
Frequency :
32MHz
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
PWM Channels :
yes
ECCN Code :
3A991.A.2
Radiation Hardening :
No
Brand :
JESD-609 Code :
e3
Temperature Grade :
Industrial
Core Processor :
dsPIC
EEPROM Size :
Number of Timers/Counters :
3
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height Seated (Max) :
2mm
Has ADC :
Speed :
16 MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Number of Terminations :
28
Surface Mount :
Series :
dsPIC™ 33F
Width :
5.3 mm
Number of Pins :
28
Base Part Number :
DSPIC33FJ16MC102
Number of I/O :
21
Number of Terminals :
Number of Programmable I/O :
35
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cores :
1 Core
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Seated Height-Max :
2 mm
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Pitch :
0.65mm
ROM Programmability :
Flash
ROM (words) :
Microchip
Number of I/Os :
35 I/O
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
Height :
1.75 mm
Bit Size :
16
Mounting Style :
SMD/SMT
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Supplier Device Package :
28-SSOP
Program Memory Type :
Flash
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of I/O Lines :
21
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
DMA Channels :
No
Product :
DSCs
External Data Bus Width :
16
Data Converters :
A/D 6x10b
Tradename :
dsPIC
DAC Channels :
RAM (bytes) :
Density :
128 kb
Operating Supply Voltage :
3.3V
Data Converter :
A/D 6x10b
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Core Size :
16-Bit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Length :
10.2mm
RAM Size :
1K x 8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS :
Details
Interface Type :
I2C, JTAG, SPI, UART
On Chip Program ROM Width :
24
Data Bus Width :
16b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)