DSPIC33FJ16GS502T-E/MX
Mfr.Part #
DSPIC33FJ16GS502T-E/MX
Package / Case
28-UQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28UQFN
Microcontrollers
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Boundary Scan :
yes
On Chip Data RAM Width :
8
Package / Case :
28-UQFN Exposed Pad
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
On Chip Program ROM Width :
8
Series :
Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
Speed :
40 MIPs
Length :
6mm
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converter :
A/D 16x10b; D/A 4x10b
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
Integrated Cache :
+ 85 C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Internal
Barrel Shifter :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Supplier Device Package :
28-UQFN (6x6)
PWM Channels :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of Terminations :
28
Supply Voltage :
3.3V
Memory Size :
16kB
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of I/O :
21
Internal Bus Architecture :
Multiple
Package :
Tape and Reel (TR)
Has ADC :
Height Seated (Max) :
0.6mm
Number of Timers/Counters :
3
Supply Current-Max :
160mA
JESD-609 Code :
e3
Base Product Number :
DSPIC33FJ16GS502
Terminal Position :
QUAD
Number of I/Os :
21 I/O
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RAM Size :
2K x 8
Mounting Style :
SMD/SMT
Max Frequency :
32kHz
Subcategory :
Embedded Processors and Controllers
Base Part Number :
DSPIC33FJ16GS502
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Operating Supply Voltage :
3.6V