DSPIC33FJ16GS502-I/SO
Mfr.Part #
DSPIC33FJ16GS502-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC
Microcontrollers
RoHS :
Details
Qualification :
AEC-Q100
Power Supplies :
3.3 V
Speed :
50 MHz
ECCN Code :
3A991.A.2
Number of I2C Channels :
1
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Memory Size :
16kB
Tradename :
Internal
Height :
2.35mm
Supply Voltage :
3.3V
Has ADC :
yes
Number of SPI Channels :
1
Radiation Hardening :
No
Dimensions :
17.9 x 7.5 x 2.35mm
Series :
dsPIC™ 33F
RAM Size :
2K x 8
REACH SVHC :
No SVHC
Package :
Tube
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Operating Supply Voltage :
3.3V
Number of Terminations :
28
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
DAC Channels :
Pbfree Code :
Number of ADC Channels :
8
Instruction Set Architecture :
RISC
Base Product Number :
DSPIC33FJ16GS502
Product Status :
Active
Seated Height-Max :
2.65 mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Interface Type :
I2C, JTAG, SPI, UART
Number of Cores :
1 Core
Published :
Mounting Style :
SMD/SMT
Watchdog Timer :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Package Type :
SOIC
Terminal Pitch :
1.27 mm
Flash
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Number of UART Channels :
EEPROM Size :
Number of Terminals :
28
Width :
7.5mm
e3
Factory Lead Time :
9 Weeks
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Supply Current-Max :
160 mA
Supplier Device Package :
28-SOIC
Number of I/Os :
21 I/O
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Number of Ethernet Channels :
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converter :
A/D 16x10b; D/A 4x10b
Typical Operating Supply Voltage :
3 to 3.6 V
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Packaging :
Tube
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O :
21
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Number of Pins :
Product :
DSCs
Number of I/O Lines :
21
Frequency :
40MHz
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Base Part Number :
DSPIC33FJ16GS502
Core Processor :
dsPIC
Lead Free :
Lead Free
Number of Timers/Counters :
3
Density :
128 kb
Length :
17.9mm
Data Converters :
A/D 16x10b, D/A 4x10b
RAM (words) :
Number of Timers :
3
Microchip
Introducing Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ16GS502-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:28, Base Part Number:DSPIC33FJ16GS502, Mounting Type:Surface Mount, DSPIC33FJ16GS502-I/SO pinout, DSPIC33FJ16GS502-I/SO datasheet PDF, DSPIC33FJ16GS502-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ16GS502-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.