DSPIC33FJ16GP101T-I/SO
Mfr.Part #
DSPIC33FJ16GP101T-I/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 18SOIC
No
External Data Bus Width :
16
Number of Terminations :
20
Power Supplies :
3.3 V
Speed :
16 MHz
Number of Programmable I/O :
35
Base Product Number :
DSPIC33FJ16GP101
Width :
7.5 mm
Qualification Status :
Not Qualified
On Chip Program ROM Width :
24
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Number of Terminals :
20
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
JESD-609 Code :
e3
ROM (words) :
RAM Size :
1K x 8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
EEPROM Size :
Operating Supply Voltage :
3.3V
HTS Code :
Frequency :
32MHz
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Package :
Tape and Reel (TR)
Microchip Technology Inc
Compliant
Watchdog Timer :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of I/O Lines :
13
Height Seated (Max) :
2.65mm
Terminal Pitch :
1.27mm
Product Status :
Obsolete
Data Converter :
A/D 4x10b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Memory Size :
16kB
Series :
dsPIC™ 33F
Supply Current-Max :
21 mA
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Supplier Device Package :
18-SOIC
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Radiation Hardening :
Seated Height-Max :
2.65 mm
Supply Voltage :
3.3V
RAM (bytes) :
Mount :
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O :
13
Length :
12.8mm
Base Part Number :
DSPIC33FJ16GP1
Data Converters :
A/D 4x10b
Number of Pins :
18
3
Introducing Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ16GP101T-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:DSPIC33FJ16GP1, Number of Pins:18, DSPIC33FJ16GP101T-I/SO pinout, DSPIC33FJ16GP101T-I/SO datasheet PDF, DSPIC33FJ16GP101T-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ16GP101T-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology DSPIC33FJ16GP101T-I/SO
Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ16GP101T-I/SO Overview
DSPIC33FJ16GP101T-I/SO Features
  • 16-bit modified Harvard architecture for an optimized instruction set
  • 16KB of flash memory and 1024 bytes of RAM
  • Wide operating voltage range (2.5V to 5.5V)