DSPIC33FJ128MC202-I/SP
Mfr.Part #
DSPIC33FJ128MC202-I/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SPDIP
Package :
Tube
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Pin Count :
28
Number of A/D Converters :
1
Data Converters :
A/D 6x10b/12b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
3.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of External Interrupts :
3
Number of Pins :
28
Memory Size :
128kB
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Number of Serial I/Os :
2
Terminal Position :
Dual
Interface Type :
I2C/SPI/UART
Number of Bits :
16
Length :
34.67mm
Program Memory Type :
Flash
Number of SPI Channels :
2
PWM Channels :
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Mounting Type :
Through Hole
Number of Timers/Counters :
5
Base Product Number :
DSPIC33FJ128MC202
Series :
dsPIC™ 33F
Microchip
Published :
EEPROM Size :
Mounting Style :
Number of I/O :
21
Frequency :
40MHz
Boundary Scan :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Density :
1 Mb
Speed :
40 MIPs
Supply Current-Max :
76mA
Base Part Number :
DSPIC33FJ128MC202
Format :
FLOATING-POINT
DAC Channels :
Tradename :
dsPIC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RAM Size :
8K x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Pbfree Code :
JESD-609 Code :
e3
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
RoHS :
Details
Number of I/Os :
21 I/O
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Product Status :
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
REACH SVHC :
No SVHC
Width :
7.24mm
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Operating Supply Voltage :
3.3V
Packaging :
Tube
Integrated Cache :
No
Data Converter :
A/D 6x10b/12b
Qualification :
AEC-Q100
RAM (words) :
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Brand :
Low Power Mode :
Product :
DSCs
Introducing Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ128MC202-I/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:28, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:DSPIC33FJ128MC202, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:28, DSPIC33FJ128MC202-I/SP pinout, DSPIC33FJ128MC202-I/SP datasheet PDF, DSPIC33FJ128MC202-I/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33FJ128MC202-I/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.