DSPIC33FJ06GS102A-I/SO
Mfr.Part #
DSPIC33FJ06GS102A-I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 16BIT 6KB FLASH 28SOIC
Microcontrollers
Terminal Pitch :
1.27 mm
Base Part Number :
DSPIC33FJ06GS102A
Brand :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
RAM (bytes) :
256
Number of Timers/Counters :
2
Low Power Mode :
No
Terminal Position :
Dual
DMA Channels :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of I/O :
21
On Chip Program ROM Width :
24
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Oscillator Type :
Internal
Density :
48 kB
ROM (words) :
Height :
2.35mm
Number of Terminations :
28
Number of ADC Channels :
8
Number of I2C Channels :
1
Number of Cores :
1 Core
Watchdog Timer :
yes
Packaging :
Tube
Operating Supply Voltage :
3.3V
Temperature Grade :
Industrial
Supply Current-Max :
125 mA
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Core Processor :
dsPIC
Microchip
Supplier Device Package :
28-SOIC
Package Shape :
RECTANGULAR
REACH SVHC :
No SVHC
Qualification Status :
Not Qualified
Base Product Number :
DSPIC33FJ06GS102
Boundary Scan :
Radiation Hardening :
CPU Family :
DSPIC33
RAM Size :
256 x 8
Published :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Memory Size :
6kB
Data Bus Width :
16b
Power Supplies :
3.3 V
Core Size :
16-Bit
Tradename :
dsPIC
Has ADC :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Data Converter :
A/D 6x10b
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Frequency :
40MHz
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Bit Size :
16
Number of I/O Lines :
21
Lead Free :
Lead Free
Qualification :
AEC-Q100
Package :
Tube
Number of Timers :
2
Number of PWM Channels :
4
Series :
dsPIC™ 33F
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Terminal Form :
Gull wing
DAC Channels :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product :
DSCs
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Integrated Cache :
Supply Voltage :
3.3V
Number of Pins :
28
On Chip Data RAM Width :
16
Data Converters :
A/D 6x10b
Surface Mount :
Seated Height-Max :
2.65 mm
JESD-609 Code :
e3
Number of I/Os :
21 I/O
RoHS :
Details
Length :
17.9mm
Number of External Interrupts :
3
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Speed :
40 MIPs
Program Memory Size :
6KB 2K x 24
ROM Programmability :
Flash
RAM (words) :
128
Product Status :
Active
Number of Serial I/Os :
1
Number of Terminals :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V