DSPIC33EP512MC504-H/PT
Mfr.Part #
DSPIC33EP512MC504-H/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 44TQFP
Supply Voltage :
3.3V
Data Bus Width :
16b
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Qualification :
AEC-Q100
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Operating Supply Voltage :
3.6V
Number of Timers/Counters :
12
RAM Size :
24K x 16
Data Converter :
A/D 9x10b/12b
Package / Case :
44-TQFP
Product :
DSCs
Number of Terminations :
44
Seated Height-Max :
1.2 mm
Subcategory :
Embedded Processors and Controllers
Clock Frequency :
60MHz
Terminal Pitch :
0.8mm
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
Tradename :
dsPIC
Speed :
60 MIPs
Number of DMA Channels :
4
Pbfree Code :
yes
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
Program Memory Type :
Flash
On Chip Data RAM Width :
8
Number of External Interrupts :
3
Series :
Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
On Chip Program ROM Width :
8
16
Number of Terminals :
44
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Number of I/Os :
35 I/O
Packaging :
Tray
Base Product Number :
DSPIC33EP512MC504
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Published :
Height Seated (Max) :
1.2mm
Base Part Number :
DSPIC33EP512MC504
RoHS :
Details
Number of Timers :
5
Package Shape :
Square
QUAD
RAM (words) :
Internal Bus Architecture :
Multiple
Screening Level :
TS 16949
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Terminal Form :
Gull wing
Brand :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Current-Max :
300 mA
Width :
12 mm
yes
Format :
FLOATING-POINT
Barrel Shifter :
Compliant
Low Power Mode :
No
Integrated Cache :
No
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~150°C TA
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Microchip
Number of I/O :
35
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Boundary Scan :
Number of Pins :
Data Converters :
A/D 9x10b/12b
Length :
12 mm