DSPIC33EP512MC204-E/PT
Mfr.Part #
DSPIC33EP512MC204-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 44TQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Package :
Tray
Length :
10mm
Product Status :
Active
Number of I/O :
35
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.2mm
Number of Timers/Counters :
12
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
44
Base Part Number :
DSPIC33EP512MC204
Terminal Position :
QUAD
Terminal Pitch :
0.8mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RAM Size :
24K x 16
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
HTS Code :
Memory Size :
512kB
Published :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Nominal Supply Current :
30µA
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Data Converter :
A/D 9x10b/12b
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Package / Case :
44-TQFP
Program Memory Size :
512KB 170K x 24
Speed :
60 MHz
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Data Converters :
A/D 9x10b/12b
ECCN Code :
3A001.A.3
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
20 Weeks
Base Product Number :
DSPIC33EP512MC204
RAM (words) :
Data Bus Width :
16b
Power Supplies :
3.3V
ROM (words) :
JESD-609 Code :
e3
EEPROM Size :
Frequency :
70MHz
Number of Pins :
44
Supply Voltage :
3.3V
PWM Channels :
Mount :
Surface Mount
Series :
Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V