DSPIC33EP32GS504-I/ML
Mfr.Part #
DSPIC33EP32GS504-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44QFN
JESD-30 Code :
S-PQCC-N44
MICROCONTROLLER
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Bit Size :
16
Brand :
dsPIC™ 33EP
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Base Product Number :
DSPIC33EP32GS504
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ECCN Code :
3A991.A.2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Terminal Position :
QUAD
Operating Supply Voltage :
3 V to 3.6 V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
On Chip Program ROM Width :
8
Length :
8mm
Package Shape :
Square
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
NO LEAD
RoHS :
Details
Supply Voltage :
3.3V
Flash
Product Status :
Active
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O Lines :
35
Data Converters :
A/D 19x12b, D/A 1x12b
Qualification :
AEC-Q100
HTS Code :
Package :
Tube
Product :
DSPs
RAM Size :
4K x 8
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
DMA Channels :
No
Subcategory :
Embedded Processors and Controllers
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
1mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Core Size :
16-Bit
Screening Level :
TS 16949
Number of Terminals :
44
Tradename :
dsPIC
Number of Terminations :
44
Base Part Number :
DSPIC33EP32GS504
ROM (words) :
Data Converter :
A/D 19x12b; D/A 1x12b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
SMD/SMT
Microchip
Width :
8mm
Seated Height-Max :
1 mm
Memory Size :
32kB
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Published :
Has ADC :
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Packaging :
Tube
Number of I/O :
35
DAC Channels :
No
Clock Frequency :
60MHz