DSPIC33EP32GP502-I/SS
Mfr.Part #
DSPIC33EP32GP502-I/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SSOP
Stock
329
In Stock :
329
Number of I/O Lines :
21
RoHS :
Compliant
Height Seated (Max) :
2mm
Frequency :
70MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Package :
Tube
Speed :
70 MIPs
Max Operating Temperature :
85 °C
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Tradename :
dsPIC
Watchdog Timer :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Qualification :
AEC-Q100
On Chip Program ROM Width :
24
Memory Size :
32kB
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
28
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Product :
DSCs
Packaging :
Tube
Data Bus Width :
16b
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Microchip
Number of Programmable I/O :
21
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Format :
FLOATING-POINT
Base Product Number :
DSPIC33EP32GP502
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
ECCN Code :
3A991.A.2
Number of I/Os :
21 I/O
Operating Supply Voltage :
3.3V
Published :
2012
Package Shape :
RECTANGULAR
Product Status :
Active
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Data Converters :
A/D 6x10b/12b
yes
Number of Timers/Counters :
5
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Min Supply Voltage :
2.95 V
RAM (bytes) :
4096
Number of Terminations :
28
Number of Terminals :
Supply Voltage :
3.3V
RAM (words) :
Mounting Type :
Surface Mount
EEPROM Size :
Max Frequency :
70 MHz
Terminal Pitch :
0.65 mm
Surface Mount :
PWM Channels :
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e3
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Supplier Device Package :
28-SSOP
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Power Supplies :
3.3 V
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/UART
DAC Channels :
No
Memory Type :
Supply Current-Max :
150 mA
Max Supply Voltage :
3.6 V
Width :
5.3 mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Has ADC :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Length :
10.2mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pin Count :
Data Converter :
A/D 6x10b/12b
RAM Size :
2K x 16
Temperature Grade :
Industrial
Core Architecture :
Seated Height-Max :
2 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-40 °C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Program Memory Size :
32KB 10.7K x 24
HTS Code :
Base Part Number :
DSPIC33EP32GP502
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Introducing Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33EP32GP502-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:DSPIC33EP32GP502, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, DSPIC33EP32GP502-I/SS pinout, DSPIC33EP32GP502-I/SS datasheet PDF, DSPIC33EP32GP502-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33EP32GP502-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.