DSPIC33EP256MC504T-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSPIC33EP256MC504T-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 44QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Base Product Number :
DSPIC33EP256MC504
Product :
DSCs
Mounting Style :
SMD/SMT
Power Supplies :
3.3 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DMA Channels :
yes
Height Seated (Max) :
1mm
Terminal Pitch :
0.65 mm
Number of Pins :
44
Bit Size :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Timers/Counters :
5
Series :
dsPIC™ 33EP
Brand :
Base Part Number :
DSPIC33EP256MC504
Watchdog Timer :
yes
DAC Channels :
No
Temperature Grade :
Industrial
Number of I/O Lines :
35
Pin Count :
44
Core Processor :
dsPIC
Package :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
On Chip Program ROM Width :
24
Memory Size :
256KB
Number of Terminations :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
ROM (words) :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
Number of I/O :
35
Package Shape :
Square
Frequency :
70MHz
Terminal Position :
QUAD
ROM Programmability :
Flash
Oscillator Type :
Internal
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RAM (bytes) :
Mount :
Surface Mount
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Program Memory Size :
256KB 85.5K x 24
Surface Mount :
Number of Cores :
1 Core
RAM (words) :
Speed :
70 MIPs
Tradename :
dsPIC
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/UART
PWM Channels :
Operating Supply Voltage :
3.3V
Microchip
Program Memory Type :
Flash
Data Bus Width :
16b
RoHS :
Details
Format :
FLOATING-POINT
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
8mm
EEPROM Size :
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Seated Height-Max :
1 mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Radiation Hardening :
No
Number of Terminals :
JESD-30 Code :
S-PQCC-N44
Width :
8 mm
Data Converter :
A/D 9x10b/12b
RAM Size :
16K x 16
JESD-609 Code :
e3
Core Size :
16-Bit
Qualification :
AEC-Q100
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
HTS Code :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage :
3.3V
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Supply Current-Max :
150 mA