DSPIC33EP256MC202-H/MM
- Mfr.Part #
- DSPIC33EP256MC202-H/MM
- Package / Case
- 28-VQFN Exposed Pad
- Description
- IC MCU 16BIT 256KB FLASH 28QFN
- Program Memory Size :
- 256KB 85.5K x 24
- Package / Case :
- 28-VQFN Exposed Pad
- RAM Size :
- 16K x 16
- Number of Pins :
- 28
- Number of Terminals :
- 28
- Boundary Scan :
- yes
- Barrel Shifter :
- yes
- Speed :
- 60 MIPs
- Internal Bus Architecture :
- Multiple
- Seated Height-Max :
- 1 mm
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Supply Voltage-Min (Vsup) :
- 3V
- Temperature Grade :
- Automotive
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 3V~3.6V
- Packaging :
- Tube
- Supplier Device Package :
- 28-QFN-S (6x6)
- Height Seated (Max) :
- 1mm
- Width :
- 6 mm
- Data Converters :
- A/D 6x10b/12b
- uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
- DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
- Length :
- 6mm
- Connectivity :
- I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
- Peripherals :
- Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
- Product Status :
- Obsolete
- Surface Mount :
- Number of I/O :
- 21
- Base Product Number :
- DSPIC33EP256MC202
- Terminal Pitch :
- 0.65mm
- Supply Voltage-Max (Vsup) :
- 3.6V
- Interface :
- I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
- Base Part Number :
- DSPIC33EP256MC202
- Terminal Form :
- NO LEAD
- Core Size :
- 16-Bit
- Screening Level :
- AEC-Q100; TS 16949
- Number of Terminations :
- Operating Temperature :
- -40°C~150°C TA
- Low Power Mode :
- EEPROM Size :
- Microchip Technology Inc
- Data Converter :
- A/D 6x10b/12b
- Format :
- FIXED POINT
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Clock Frequency :
- 60MHz
- Terminal Position :
- QUAD
- JESD-30 Code :
- S-PQCC-N28
- Package :
- Tube
- Series :
- Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
- Data Bus Width :
- 16b
- Supply Voltage :
- 3.3V