DSPIC33EP128MC206-E/PT
Mfr.Part #
DSPIC33EP128MC206-E/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP
Microcontrollers
Bit Size :
16
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
DSPIC33EP128MC206
Power Supplies :
3.3 V
DAC Channels :
No
Series :
Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
RAM Size :
8K x 16
Number of I/O :
53
Terminal Pitch :
0.5 mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Reach Compliance Code :
Compliant
Seated Height-Max :
1.2 mm
EEPROM Size :
Watchdog Timer :
yes
Published :
RAM (bytes) :
Package / Case :
64-TQFP
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Frequency :
70MHz
Packaging :
Tray
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Width :
10 mm
Program Memory Size :
128KB 43K x 24
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
QUAD
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Supply Current-Max :
150 mA
Memory Size :
128kB
40
Data Converters :
A/D 16x10b/12b
Pin Count :
64
16-Bit
Height Seated (Max) :
1.2mm
Number of Terminals :
64
Supply Voltage :
3.3V
Speed :
60 MHz
Length :
10mm
Surface Mount :
Temperature Grade :
Automotive
Base Product Number :
DSPIC33EP128MC206
Radiation Hardening :
No
PWM Channels :
ROM Programmability :
Flash
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Package :
Tray
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
ECCN Code :
3A001.A.3
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Data Converter :
A/D 16x10b/12b
Number of Timers/Counters :
5
Product Status :
Active
Number of I/O Lines :
53
On Chip Program ROM Width :
24
Mounting Type :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Pins :
Microchip Technology Inc
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
Data Bus Width :
16b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package Shape :
Square
Number of Terminations :
Has ADC :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Operating Supply Voltage :
3.3V