DSPIC33EP128MC202-I/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSPIC33EP128MC202-I/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SOIC
Stock
125
In Stock :
125
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Reach Compliance Code :
Compliant
Brand :
Core Size :
16-Bit
DAC Channels :
No
HTS Code :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Memory Size :
128kB
Oscillator Type :
Internal
RAM (words) :
8192
Width :
7.5 mm
ECCN Code :
3A001.A.3
Base Product Number :
DSPIC33EP128MC202
Length :
17.9mm
Watchdog Timer :
yes
Number of I/O :
21
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Has ADC :
yes
Series :
dsPIC™ 33EP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Temperature Grade :
Industrial
Number of I/O Lines :
21
Supply Current-Max :
150 mA
Terminal Form :
Gull wing
Bit Size :
16
Base Part Number :
DSPIC33EP128MC202
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Radiation Hardening :
No
Number of Cores :
1 Core
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Terminal Position :
Dual
Operating Supply Voltage :
3.3V
Number of Timers/Counters :
5
Speed :
70 MIPs
Format :
FLOATING-POINT
Tradename :
dsPIC
Pin Count :
28
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
Number of I/Os :
21 I/O
Surface Mount :
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Power Supplies :
3.3 V
Frequency :
70MHz
Lead Free :
Lead Free
PWM Channels :
DMA Channels :
Number of Terminations :
28
Number of Pins :
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Program Memory Type :
Flash
Mounting Type :
Surface Mount
Interface :
I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
EEPROM Size :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Microchip
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Terminal Pitch :
1.27mm
Package :
Tube
Data Converter :
A/D 6x10b/12b
RoHS :
Details
RAM (bytes) :
16384
Qualification Status :
Not Qualified
ROM (words) :
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Data Bus Width :
16b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Voltage :
3.3V
Published :
Product Status :
Active
Data Converters :
A/D 6x10b/12b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Program Memory Size :
128KB 43K x 24
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Package Shape :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Core Processor :
dsPIC
Product :
DSCs
ROM Programmability :
Flash
Supplier Device Package :
28-SOIC
Seated Height-Max :
2.65 mm
RAM Size :
8K x 16
Qualification :
AEC-Q100
Interface Type :
I2C, SPI, UART
On Chip Program ROM Width :
24
Number of Terminals :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Introducing Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33EP128MC202-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:DSPIC33EP128MC202, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, DSPIC33EP128MC202-I/SO pinout, DSPIC33EP128MC202-I/SO datasheet PDF, DSPIC33EP128MC202-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33EP128MC202-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.