DSPIC33EP128GP506-I/PT
Mfr.Part #
DSPIC33EP128GP506-I/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP
Number of Terminals :
64
Surface Mount :
yes
Number of SPI Channels :
2
Instruction Set Architecture :
Modified Harvard
Published :
Qualification Status :
Not Qualified
Data Converters :
A/D 16x10b/12b
Length :
10mm
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/UART
Speed :
70 MIPs
Number of ADC Channels :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Pitch :
0.5 mm
Power Supplies :
3.3 V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of UART Channels :
2
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
REACH SVHC :
No SVHC
Interface Type :
I2C, SPI, UART
Number of I/O Lines :
53
Family Name :
dsPIC33EP
Number of I/Os :
53 I/O
Lead Free :
Lead Free
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Base Part Number :
DSPIC33EP128GP506
Package / Case :
64-TQFP
Width :
10mm
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Mounting Style :
SMD/SMT
Format :
FLOATING-POINT
Number of Terminations :
64
Seated Height-Max :
1.2 mm
Frequency :
70MHz
Number of Timers/Counters :
5
Product :
DSCs
On Chip Program ROM Width :
24
HTS Code :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
16
RAM (words) :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O :
53
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
Has ADC :
Number of Ethernet Channels :
Operating Supply Voltage :
3.3V
Pin Count :
Density :
1 Mb
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
DAC Channels :
No
Data Converter :
A/D 16x10b/12b
Oscillator Type :
Internal
Typical Operating Supply Voltage :
3 → 3.6 V
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Terminal Form :
Gull wing
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tray
Temperature Grade :
Industrial
Supply Current-Max :
150 mA
Series :
dsPIC™ 33EP
Number of Pins :
Watchdog Timer :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Interface :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Flash
Height :
1.05mm
Microchip
ECCN Code :
3A991.A.2
Number of I2C Channels :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Base Product Number :
DSPIC33EP128GP506
Package Type :
TQFP
RAM Size :
8K x 16
Package :
Tray
Memory Size :
128kB
Data Bus Width :
16b
Device Core :
Supply Voltage :
3.3V