DSPIC33EP128GM706-E/PT
Mfr.Part #
DSPIC33EP128GM706-E/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP
Microcontrollers
Technology :
CMOS
RAM Size :
16K x 8
Bit Size :
16
Additional Feature :
60 MIPS, ADC ALSO SUPPORTS 10-BIT RESOLUTION, AEC-Q100 PLANNED
Data Converter :
A/D 30x10b/12b
Supply Current-Max :
50 mA
Number of Terminals :
64
Seated Height-Max :
1.2 mm
Number of I/O Lines :
53
Factory Lead Time :
23 Weeks
Temperature Grade :
Automotive
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Length :
10 mm
Speed :
60 MIPs
On Chip Program ROM Width :
8
Interfaces :
CAN/I2C/SMBus/SPI/UA
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Subcategory :
Digital Signal Processors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Data Converters :
A/D 30x10b/12b
ROM (words) :
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Power Supplies :
3.3 V
Number of I/O :
53
Terminal Position :
QUAD
Terminal Pitch :
0.5 mm
Series :
Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
Package :
Tray
Width :
10 mm