DSPIC33EP128GM604-I/ML
Mfr.Part #
DSPIC33EP128GM604-I/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44QFN
Stock
135
In Stock :
135
dsPIC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Published :
2013
Package :
Tube
Length :
8mm
Supply Voltage :
3.3V
Width :
8 mm
DAC Channels :
No
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Tradename :
dsPIC
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Number of Pins :
44
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
JESD-30 Code :
S-PQCC-N44
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Program Memory Type :
Flash
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Current-Max :
60 mA
ROM (words) :
131072
Terminal Pitch :
0.65mm
RoHS :
Details
Seated Height-Max :
1 mm
Factory Lead Time :
23 Weeks
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Speed :
70 MIPs
Screening Level :
TS 16949
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
3 V to 3.6 V
Number of I/O Lines :
35
Number of Terminals :
44
ECCN Code :
3A001.A.3
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Packaging :
Tube
ROM Programmability :
Flash
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Core Size :
16-Bit
Qualification Status :
Not Qualified
Data Converter :
A/D 18x10b/12b
Number of Cores :
1 Core
Product Status :
Active
Data Bus Width :
16b
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Has ADC :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
PWM Channels :
Base Part Number :
DSPIC33EP128GM604
Power Supplies :
3.3V
Temperature Grade :
Industrial
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Number of ADC Channels :
18
Qualification :
AEC-Q100
Series :
dsPIC™ 33EP
Interfaces :
CAN/I2C/SMBus/SPI/UA
Height Seated (Max) :
1mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
RAM (words) :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Clock Frequency :
60MHz