DSPIC33CK32MP202T-I/2N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSPIC33CK32MP202T-I/2N
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-UQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28UQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Product :
DSCs
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of DMA Channels :
4
RoHS :
Details
RAM (words) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Cores :
1 Core
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of External Interrupts :
4
Temperature Grade :
Industrial
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Height Seated (Max) :
0.55mm
On Chip Data RAM Width :
8
Base Part Number :
DSPIC33CK32MP202
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Seated Height-Max :
0.55 mm
Internal Bus Architecture :
Multiple
Integrated Cache :
No
On Chip Program ROM Width :
8
Terminal Pitch :
0.65mm
Interface Type :
CAN, I2C, I2S, SPI, UART
Speed :
100MHz
Data Converters :
A/D 12x12b; D/A 3x12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Microchip
Mounting Type :
Surface Mount
RAM Size :
8K x 8
Number of I/O :
21
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Screening Level :
TS 16949
Number of Timers/Counters :
1 Timer
Subcategory :
Embedded Processors and Controllers
Length :
6mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Qualification :
AEC-Q100
Program Memory Type :
Flash
Clock Frequency :
64MHz
Supply Voltage :
3.3V
Data Bus Width :
16 bit
Core Size :
16-Bit
Product Status :
Active
Operating Supply Voltage :
3 V to 3.6 V
Base Product Number :
DSPIC33CK32MP202
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
Package Shape :
Square
Number of Terminals :
28
Terminal Position :
QUAD
Bit Size :
16
Oscillator Type :
Internal
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
ROM Programmability :
Flash
Number of Terminations :
28
Supplier Device Package :
28-UQFN (6x6)
Core Processor :
dsPIC
Package / Case :
28-UQFN Exposed Pad
Boundary Scan :
yes
Tradename :
dsPIC
Barrel Shifter :
yes
Connectivity :
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converter :
A/D 12x12b; D/A 3x12b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Series :
dsPIC™ 33CK
Width :
6mm
Format :
FLOATING-POINT
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Current-Max :
300 mA
Low Power Mode :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
EEPROM Size :
Number of Timers :
Terminal Form :
NO LEAD
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Surface Mount :
Microchip Technology DSPIC33CK32MP202T-I/2N
Microcontrollers Microchip Technology DSPIC33CK32MP202T-I/2N Overview
DSPIC33CK32MP202T-I/2N Features
The DSPIC33CK32MP202T-I/2N boasts an impressive array of features tailored for efficiency and robust operation. Key features include 32KB of flash memory and 4KB of RAM, providing ample space for complex algorithms and data storage. The MCU operates at a voltage range of 3.0V to 3.6V, with a maximum CPU speed of 100 MHz, ensuring rapid processing and responsiveness. Enhanced with peripherals like ADCs, DACs, PWM generators, and multiple communication interfaces such as I2C, SPI, and UART, this MCU is both versatile and powerful, meeting the diverse needs of modern electronic applications.