DSPIC30F6012A-20I/PT
Mfr.Part #
DSPIC30F6012A-20I/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 144KB FLASH 64TQFP
Min Operating Temperature :
-40 °C
Memory Size :
144kB
Number of Terminals :
64
Length :
10mm
Speed :
20 MIPS
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
RAM Size :
8K x 8
Package / Case :
64-TQFP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Power Supplies :
3/5 V
Series :
dsPIC™ 30F
Terminal Pitch :
0.5 mm
Data Converters :
A/D 16x12b
Max Operating Temperature :
85 °C
Number of I/O Lines :
52
Seated Height-Max :
1.2 mm
Base Product Number :
DSPIC30F6012
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY AT 7.5MHZ
Data Bus Width :
16b
RAM (bytes) :
Max Frequency :
20MHz
Terminal Position :
QUAD
Supply Current-Max :
250 mA
Format :
FIXED-POINT
Height Seated (Max) :
1.2mm
Peripherals :
AC'97, Brown-out Detect/Reset, I2S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O :
52
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
EEPROM Size :
4K x 8
Number of Programmable I/O :
68
Base Part Number :
DSPIC30F6012A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
10 mm
Pbfree Code :
Package Shape :
Square
Pin Count :
64
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converter :
A/D 16x12b
Product Status :
Obsolete
RAM (words) :
Core Architecture :
dsPIC
Temperature Grade :
Industrial
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Program Memory Type :
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Supply Voltage :
5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DMA Channels :
No
Microchip Technology Inc
ROM (words) :
Reach Compliance Code :
Compliant
Program Memory Size :
144KB 48K x 24
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
DAC Channels :
On Chip Program ROM Width :
24
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V