DSPIC30F5016-20E/PT
Mfr.Part #
DSPIC30F5016-20E/PT
Package / Case
80-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 66KB FLASH 80TQFP
Microcontrollers
Product :
DSCs
Lead Free :
Lead Free
Program Memory Size :
66KB 22K x 24
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Supplier Device Package :
80-TQFP (12x12)
Width :
12 mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Max Supply Voltage :
5.5 V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Qualification Status :
Not Qualified
PWM Channels :
yes
Interface Type :
CAN/I2C/SPI/UART
Length :
12mm
Series :
dsPIC™ 30F
Core Processor :
dsPIC
Number of Pins :
80
QUAD
Min Supply Voltage :
3 V
Temperature Grade :
Automotive
JESD-30 Code :
S-PQFP-G80
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of I/O Lines :
68
Package / Case :
80-TQFP
Height :
1 mm
Surface Mount :
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
ROM Programmability :
Flash
Seated Height-Max :
1.2 mm
Package Shape :
Square
Microchip
Mount :
Surface Mount
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Has ADC :
Mounting Type :
Data Converters :
A/D 16x10b
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Programmable I/O :
68
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125 °C
Watchdog Timer :
Frequency :
20MHz
Memory Size :
66kB
Speed :
20 MIPS
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Product Status :
Active
Terminal Pitch :
0.5 mm
Supply Voltage :
5V
Bit Size :
16
Number of I/Os :
68 I/O
Max Frequency :
20 MHz
5
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/UART
Data Converter :
A/D 16x10b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Base Product Number :
DSPIC30F5016
DMA Channels :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Supply Voltage :
4.5 V to 5.5 V
Number of Terminations :
80
HTS Code :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 3V MINIMUM SUPPLY AT 15 MHZ
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
EEPROM Size :
1K x 8
Power Supplies :
3/5 V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Number of Terminals :
Oscillator Type :
Internal
Format :
FIXED-POINT
RAM (words) :
RAM Size :
2K x 8
Base Part Number :
DSPIC30F5016
Min Operating Temperature :
-40 °C