DSPIC30F5015-30I/PT
Mfr.Part #
DSPIC30F5015-30I/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 66KB FLASH 64TQFP
Data Converters :
A/D 16x10b
Max Frequency :
30 MHz
RoHS :
Compliant
Format :
FIXED-POINT
Number of I/Os :
52
Radiation Hardening :
No
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ
Tradename :
dsPIC
Lead Free :
Lead Free
Data Bus Width :
16b
Qualification Status :
Not Qualified
RAM Size :
2K x 8
Number of PWM Channels :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage :
5V
Reach Compliance Code :
Compliant
Program Memory Size :
66KB 22K x 24
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
9.9822mm
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Terminal Position :
QUAD
Number of Bits :
16
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
Termination :
SMD/SMT
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Pin Count :
64
Series :
dsPIC™ 30F
Watchdog Timer :
yes
Number of I/O Lines :
52
Package / Case :
64-TQFP
Packaging :
Tray
Number of Pins :
64
Program Memory Type :
Flash
Interface Type :
CAN/I2C/SPI/UART
DMA Channels :
No
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Speed :
30 MIPs
Package Shape :
Square
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Number of SPI Channels :
2
EEPROM Size :
1K x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Published :
Number of UART Channels :
1
HTS Code :
DAC Channels :
Base Part Number :
DSPIC30F5015
Memory Size :
66kB
Power Supplies :
3/5 V
Max Supply Voltage :
5.5 V
Density :
528 kb
Number of I2C Channels :
1
Number of I/O :
Seated Height-Max :
1.2 mm
Temperature Grade :
Industrial
Base Product Number :
DSPIC30F5015
Memory Type :
Flash
Interfaces :
CAN/I2C/SPI/UART
Bit Size :
16
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Surface Mount :
RAM (words) :
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Number of Cores :
1 Core
Has ADC :
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Product Status :
Active
Operating Supply Voltage :
2.5 V to 5.5 V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
ECCN Code :
3A991.A.2
Height :
1.05mm
Frequency :
30MHz
5
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
85 °C
Width :
10mm
Microchip
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of A/D Converters :
Product :
DSCs
Pbfree Code :
Number of Terminals :
Internal
ROM Programmability :
Schedule B :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Terminal Pitch :
0.5 mm
Interface :
CAN, I2C, SPI, UART, USART
Surface Mount
Mounting Style :
SMD/SMT
Data Converter :
A/D 16x10b
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Number of ADC Channels :
Number of Programmable I/O :
Mount :
Min Supply Voltage :
2.5 V