DSPIC30F3014T-30I/PT
Mfr.Part #
DSPIC30F3014T-30I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 44TQFP
Microcontrollers
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Memory Size :
24KB
Program Memory Size :
24KB 8K x 24
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Length :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RAM (words) :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Data Converters :
A/D 13x12b
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Brand :
Pin Count :
44
Base Part Number :
DSPIC30F3014
Height :
1 mm
Height Seated (Max) :
1.2mm
Interface Type :
I2C/SPI/UART
Max Frequency :
30 MHz
Min Supply Voltage :
2.5 V
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Max Operating Temperature :
85 °C
Number of Pins :
44
Radiation Hardening :
16
Factory Lead Time :
6 Weeks
FIXED-POINT
Watchdog Timer :
RAM Size :
2K x 8
Data Converter :
A/D 13x12b
DMA Channels :
No
Number of I/O :
30
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY AT 10 MHZ
Width :
10 mm
Terminal Pitch :
0.8mm
Base Product Number :
DSPIC30F3014
Published :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Core Size :
16-Bit
Memory Type :
Frequency :
30MHz
Package / Case :
44-TQFP
PWM Channels :
Number of Programmable I/O :
30
DAC Channels :
Number of I/Os :
30 I/O
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-40 °C
Operating Supply Voltage :
4.5 V to 5.5 V
Speed :
30 MIPs
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Core Architecture :
Has ADC :
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Series :
dsPIC™ 30F
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
EEPROM Size :
1K x 8
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Timers/Counters :
3
Supply Voltage :
5V