DSPIC30F3014-20I/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSPIC30F3014-20I/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 40DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of ADC Channels :
13
Frequency :
20MHz
Min Supply Voltage :
2.5 V
Pin Count :
40
Package :
Tube
Height :
4.9mm
Brand :
Packaging :
Tube
Interface Type :
I2C/SPI/UART
Format :
FIXED-POINT
RoHS :
Compliant
Memory Type :
Flash
Additional Feature :
OPERATES AT 2.5 V MINIMUM SUPPLY @ 7.5 MHZ
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Product :
DSCs
Number of I/O Lines :
30
Power Supplies :
3/5 V
Base Product Number :
DSPIC30F3014
Number of Terminations :
40
JESD-609 Code :
e3
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Terminals :
EEPROM Size :
1K x 8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Program Memory Size :
24KB 8K x 24
Watchdog Timer :
yes
Mount :
Through Hole
Program Memory Type :
Flash
Terminal Position :
Dual
Data Bus Width :
16b
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Package Shape :
RECTANGULAR
Memory Size :
24KB
Mounting Style :
Through Hole
Supplier Device Package :
40-PDIP
Data Converters :
A/D 13x12b
Terminal Form :
Number of I/Os :
30
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Frequency :
20 MHz
Number of Cores :
1 Core
Operating Supply Voltage :
2.5 V to 5.5 V
Length :
53.2mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage :
5V
Qualification Status :
Not Qualified
DAC Channels :
No
HTS Code :
Seated Height-Max :
4.83 mm
Product Category :
Digital Signal Processors and Controllers - DSP, DSC
Number of Programmable I/O :
RAM (words) :
Pbfree Code :
yes
DMA Channels :
No
RAM (bytes) :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Number of I/O :
Temperature Grade :
Industrial
Terminal Pitch :
2.54 mm
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
On Chip Program ROM Width :
24
Has ADC :
Number of Pins :
Product Status :
Active
Oscillator Type :
Internal
Density :
192 kB
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Core Architecture :
dsPIC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of Timers/Counters :
3
Core Processor :
dsPIC
Product Type :
DSP - Digital Signal Processors and Controllers
PWM Channels :
Speed :
20 MIPS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Published :
Number of A/D Converters :
1
ECCN Code :
3A991.A.2
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
DSPIC30F3014
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
ROM (words) :
Surface Mount :
JESD-30 Code :
R-PDIP-T40
Series :
dsPIC™ 30F
Reach Compliance Code :
Compliant
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Bit Size :
16
REACH SVHC :
No SVHC
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of UART Channels :
2
Tradename :
RAM Size :
2K x 8
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of SPI Channels :
1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of I2C Channels :
Mounting Type :
Max Operating Temperature :
85 °C
Microchip
Width :
14.7mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Bits :
16
Data Converter :
A/D 13x12b
ROM Programmability :
Core Size :
16-Bit
Introducing Microcontrollers Microchip Technology DSPIC30F3014-20I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:40, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Number of Pins:40, Base Part Number:DSPIC30F3014, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, DSPIC30F3014-20I/P pinout, DSPIC30F3014-20I/P datasheet PDF, DSPIC30F3014-20I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology DSPIC30F3014-20I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology DSPIC30F3014-20I/P
Microcontrollers Microchip Technology DSPIC30F3014-20I/P Overview
Introducing the DSPIC30F3014-20I/P, a high-performance 16-bit microcontroller from Microchip Technology. Specifically designed for advanced applications requiring robust operation and flexibility, this device integrates 24KB of Flash memory and operates at a maximum frequency of 20 MHz. Ideal for developers aiming to leverage sophisticated control algorithms, this microcontroller offers enhanced features like PWM outputs and multiple communication interfaces, making it a prime choice for high-demand applications. The Microcontrollers Microchip Technology DSPIC30F3014-20I/P ensures reliability and efficiency, essential for managing complex processes in industrial environments.
DSPIC30F3014-20I/P Features
  • 16-bit modified Harvard architecture
  • 24KB of Flash program memory
  • High-performance CPU running up to 20 MHz