DSP1A-L2-DC12V
Mfr.Part #
DSP1A-L2-DC12V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Coil Voltage :
12VDC
Operate Time :
10ms
Physical Dimension :
20.2mm x 11mm x 10.5mm
Surface Mount :
No
Throw Configuration :
SPST
Depth :
11mm
Coil Resistance :
480Ohm
Series :
DSP
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
Box
Voltage - Rated DC :
30V
REACH SVHC :
No SVHC
Max Voltage Rating (AC) :
250V
ECCN Code :
EAR99
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Voltage (DC) :
12V
Release Time :
5ms
Operating Temperature :
-40°C~60°C
Additional Feature :
RELEASE TIME WITHOUT DIODE
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@125VDC
Width :
11mm
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Reference Standard :
CSA; TUV; UL
Coil/Input Supply Type :
DC
Voltage - Rated AC :
250V
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Relay Action :
LATCHED
Packaging :
Tube
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Lead Free :
Lead Free
Switching Voltage :
250VAC 30VDC -Max
Factory Lead Time :
16 Weeks
Switching Current :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
PC Pin
Seal Rating :
Sealed - Fully
Pbfree Code :
yes
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Length :
20.2mm
Mounting Type :
Through Hole
Power Consumption :
300mW
Radiation Hardening :
No
Weight :
4.5g
Test Voltage :
3kV
Coil Power :
300mW
Contact Rating (Current) :
8A
Height :
10.5mm
Number of Pins :
6
Power Rating :
300mW
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Coil Current :
25mA