DSL04-018SC6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSL04-018SC6
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
SOT-23-6
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 18VWM 39VC SOT23-6
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
21V
Capacitance @ Frequency :
3pF @ 1MHz
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
15A
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
DSL04
Configuration :
Single
Bidirectional Channels :
1
JESD-609 Code :
e4
Terminal Form :
Gull wing
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
SOT-23-6
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
39V
Number of Terminations :
6
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ