DSEI30-10AR
Mfr.Part #
DSEI30-10AR
Package / Case
ISOPLUS247™
Description
DIODE GP 1KV 30A ISOPLUS247
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
JESD-609 Code :
e1
Package Type :
ISOPLUS247
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Output Current-Max :
30 A
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
EAR99
Element Configuration :
Single
Package / Case :
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
210A
JESD-30 Code :
R-PSIP-T2
Reverse Recovery Time :
50 ns
Packaging :
Tube
Brand :
IXYS
Application :
FAST RECOVERY
Not Qualified
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Forward Current :
30A
Mounting Type :
Through Hole
Length :
16.26mm
Max Surge Current :
210A
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
1
Number of Elements per Chip :
1
Product Type :
Rectifiers
Forward Voltage :
2.4V
Product :
Rectifiers
Mount :
Through Hole
Terminal Position :
Single
IXYS
RECTANGULAR
Power Dissipation-Max :
138W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
750μA @ 1000V
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.4V @ 36A
Diode Configuration :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1kV
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Width :
5.3mm
Rectifier Type :
SWITCHING
Factory Lead Time :
28 Weeks
Number of Elements :
Recovery Time :
50 ns
Max Operating Temperature :
150°C
Non-rep Pk Forward Current-Max :
200 A
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Base Product Number :
DSEI30
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1000 V
RoHS :
Details
Package :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Average Rectified Current :
30A
Number of Terminals :
2
Peak Reverse Recovery Time :
Reverse Recovery Time-Max :
0.035 µs
Series :
Vf - Forward Voltage :
2.4 V
Peak Reverse Current :
750µA
Peak Non-Repetitive Surge Current :
210A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, SNUBBER DIODE
Reverse Voltage :
1kV
Product Status :
Active
Terminal Form :
Number of Pins :
247
NOT SPECIFIED
Height :
21.46mm
Reverse Recovery Time (trr) :
Capacitance @ Vr, F :
Case Connection :
Isolated
Mounting Style :
Datasheets
DSEI30-10AR
Littelfuse DSEI30-10AR
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.4V @ 36A -40°C~150°C 750μA @ 1000V 2-Termination Tube ISOPLUS247™ Through Hole
DSEI30-10AR Overview
Reverse voltage 1kV is a reasonable value.For this device, the average rectified current is 30A volts.In this case, forward current can reach 30A.Phase diode rectifier is possible to use a surge current of maximum value 210A.30 A represents the maximum output current.Based on the data chart, the peak reverse is 750μA.
DSEI30-10AR Features
an average rectified current of 30A volts
30 A is the maximum value