DSEI2X30-10P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSEI2X30-10P
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
ECO-PAC1
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 1KV 30A ECO-PAC1
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Published :
Package / Case :
ECO-PAC1
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time-Max :
0.05 μs
Packaging :
Bulk
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
30A
Package Shape :
RECTANGULAR
Power Dissipation-Max :
100W
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1000 V
Base Product Number :
DSEI2X
Configuration :
SEPARATE, 2 ELEMENTS
HTS Code :
Average Rectified Current :
30A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS :
Compliant
Number of Pins :
8
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Application :
FAST RECOVERY
Surface Mount :
No
Number of Elements :
2
Number of Terminals :
8
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Phases :
1
Reverse Test Voltage :
800 V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
200A
JESD-30 Code :
R-XUFM-X8
Mount :
Chassis Mount, Screw
Reverse Recovery Time (trr) :
50ns
Diode Configuration :
2 Independent
Non-rep Pk Forward Current-Max :
200 A
Terminal Position :
UPPER
Base Part Number :
DSEI2X
Supplier Device Package :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
Reverse Recovery Time :
50 ns
Output Current-Max :
30 A
Qualification Status :
Not Qualified
Diode Element Material :
SILICON
Product Status :
Obsolete
Case Connection :
Isolated
Number of Terminations :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Chassis Mount
Additional Feature :
LOW NOISE, FREE WHEELING DIODE, SNUBBER DIODE
Package :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Forward Voltage :
2.4V
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
750μA @ 1000V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Reverse Current-Max :
7000μA
Pin Count :
Reach Compliance Code :
Compliant
IXYS Corporation
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.4V @ 30A
Datasheets
DSEI2X30-10P
Standard Rectifier Diode 2 Independent Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 30A 1kV-DC 2-Element ECO-PAC1 Chassis Mount
DSEI2X30-10P Overview
You should use a forward voltage of 7000μA monitoring system, and you should never exceed the forward voltage.A forward voltage of 2.4V will enable the device to operate.This device can support a maximum output voltage of 30 A.There is no maximal reverse recovery time when the forward current 0.05 µs suddenly switches directions because of residual stored charge.
DSEI2X30-10P Features
a forward voltage of 7000μA
a forward voltage of 7000μA
2.4V forward voltage
a maximum output voltage of 30 A