DSEI2X101-12P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSEI2X101-12P
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
ECO-PAC2
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 1.2KV 91A ECO-PAC2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Diode Element Material :
SILICON
Application :
FAST RECOVERY
Radiation Hardening :
No
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Vf - Forward Voltage :
1.87 V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1200 V
Terminal Position :
UPPER
Configuration :
Dual Parallel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.87V @ 100A
Surface Mount :
No
Series :
Number of Pins :
12
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
91A
Recovery Time :
60 ns
Package / Case :
ECO-PAC2
Product Category :
Rectifiers
Brand :
IXYS
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reverse Recovery Time-Max :
0.04 µs
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
Compliant
Type :
Fast Recovery Rectifiers
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Product Number :
DSEI2X101
Product Status :
Active
Length :
51 mm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
3mA @ 1200V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
12
Additional Feature :
SNUBBER DIODE, FREE WHEELING DIODE, LOW NOISE
Product :
Rectifiers
IXYS
Diode Type :
Standard
Base Part Number :
DSEI2X
Max Surge Current :
1.3kA
Reverse Recovery Time :
60 ns
Number of Terminals :
Average Rectified Current :
91A
Number of Phases :
1
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Number of Elements :
2
Diode Configuration :
2 Independent
Pin Count :
Reverse Recovery Time (trr) :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Reverse Voltage :
1.2kV
Mounting Style :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Peak Reverse Current :
3mA
RoHS :
Compliant
HTS Code :
Non-rep Pk Forward Current-Max :
900 A
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Chassis Mount, Screw
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Case Connection :
Isolated
Height :
9 mm
JESD-30 Code :
R-XUFM-X12
Output Current-Max :
91 A
Published :
Peak Non-Repetitive Surge Current :
900A
Product Type :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Width :
34.3 mm
Forward Voltage :
1.87V
Package :
Box
Supplier Device Package :
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Min Operating Temperature :
-40°C
Package Shape :
RECTANGULAR
Packaging :
Tube
Datasheets
DSEI2X101-12P
Standard Rectifier Diode 2 Independent Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 91A 1.2kV-DC 2-Element ECO-PAC2 Chassis Mount
DSEI2X101-12P Overview
Devices that have a forward voltage of 1.87V will operate.The maximum output voltage is 91 A.Keeping the surge current under 1.3kA and preventing it from exceeding it should be the rule.The reverse voltage peak of this device is 3mA.The maximal reverse recovery time for the forward current is 0.04 µs when it switches directions instantaneously due to residual stored charge.
DSEI2X101-12P Features
1.87V forward voltage
a maximum output voltage of 91 A
a peak voltage of 3mA
a reverse voltage peak of 3mA