DSEC30-12A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DSEC30-12A
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 1200V 15A TO247AD
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Series :
HiPerFRED™
Base Product Number :
DSEC30
Package :
Tube
Element Configuration :
Common Cathode
Product Status :
Active
Application :
GENERAL PURPOSE
Number of Elements :
2
Case Connection :
CATHODE
Product Type :
Rectifiers
Non-rep Pk Forward Current-Max :
90 A
Average Rectified Current :
15A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1200 V
Diode Type :
Standard
Forward Voltage :
2.74V
IXYS
Width :
5.3 mm
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Recovery Time (trr) :
40ns
Additional Feature :
SNUBBER DIODE, FREE WHEELING DIODE
Forward Current :
15A
Product :
Rectifiers
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100µA @ 1200V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
90A
Reach Compliance Code :
Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Output Current-Max :
15 A
RoHS :
Details
Mounting Style :
Through Hole
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Max Operating Temperature :
175°C
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Fast Recovery Rectifiers
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Mount :
Radial, Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
TO-247AD
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Max Surge Current :
90A
Reverse Recovery Time-Max :
0.04 µs
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Radiation Hardening :
No
Number of Phases :
1
Configuration :
Dual Common Cathode
Power Dissipation-Max :
90W
Product Category :
Number of Pins :
3
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
TO-3P-3 Full Pack
Peak Reverse Current :
100μA
Recovery Time :
40 ns
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Packaging :
Tube
Terminal Form :
Brand :
IXYS
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package Shape :
RECTANGULAR
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.74V @ 15A
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Published :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
15A
Height :
21.46 mm
Pin Count :
3
Number of Terminals :
Reverse Voltage :
1.2kV
Length :
16.26 mm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Position :
Single
Factory Lead Time :
20 Weeks
Reverse Recovery Time :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Number of Terminations :
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Surface Mount :
No
Vf - Forward Voltage :
2.74 V
HTS Code :
Datasheets
DSEC30-12A
Littelfuse DSEC30-12A
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 15A 1.2kV-DC 2-Element TO-3P-3 Full Pack Through Hole
DSEC30-12A Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 2.74V.15 A is its maximum output voltage.In order to prevent the surge current from exceeding 90A, it should be monitored.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 15A.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 100μA.As a result of residual stored charge, the forward current switches directions instantaneously, causing its maximal reverse recovery time to be 0.04 µs.
DSEC30-12A Features
2.74V forward voltage
a maximum output voltage of 15 A
a peak voltage of 100μA
a reverse voltage peak of 100μA
DSEC30-12A Applications
There are a lot of IXYS
DSEC30-12A applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23