DSC6183HI2A-032K768
Mfr.Part #
DSC6183HI2A-032K768
Package / Case
4-VFLGA
Description
MEMS OSC XO 32.7680KHZ CMOS SMD
Oscillators
Rise Time-Max :
2.2ns
Operating Frequency :
0.032768MHz
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.90mm)
Ratings :
AEC-Q100
Frequency Stability :
±25ppm
Function :
Enable/Disable
Oscillator Type :
CMOS
Current - Supply (Max) :
3mA Typ
Frequency :
32.768kHz
Technology :
CMOS
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Current - Supply (Disable) (Max) :
80μA Typ
Size / Dimension :
0.063Lx0.047W 1.60mmx1.20mm
Number of Terminations :
4
Voltage - Supply :
1.8V~3.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Output Load :
10 pF
Microchip Technology Inc
Reach Compliance Code :
Compliant
Additional Feature :
STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION
Series :
DSC61XX
Package / Case :
4-VFLGA
Mounting Type :
Surface Mount
Physical Dimension :
1.6mm x 1.2mm x 0.89mm
Fall Time-Max :
2.2ns
Absolute Pull Range (APR) :
Number of Terminals :
4
Spread Spectrum Bandwidth :
yes
Product Status :
Obsolete
Supply Current-Max :
3 mA
Symmetry-Max :
55/45%