DSC6111HI2B-720K000
Mfr.Part #
DSC6111HI2B-720K000
Package / Case
4-VFLGA
Description
MEMS OSC LVCMOS 25PPM 1.6X1.2MM
Oscillators
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Additional Feature :
STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; BAG
Mounting Feature :
Surface Mount
Rise Time-Max :
2ns
Frequency :
720kHz
Current - Supply (Disable) (Max) :
Series :
DSC61XXB
Fall Time-Max :
2ns
Physical Dimension :
1.6mm x 1.2mm x 0.89mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.047W 1.60mmx1.20mm
Package / Case :
4-VFLGA
Output Load :
10 pF
Voltage - Supply :
1.8V~3.3V
Frequency Stability :
±25ppm
Base Product Number :
DSC6111
Symmetry-Max :
55/45%
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Supply (Max) :
3mA Typ
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ratings :
AEC-Q100
yes
Output :
CMOS
Oscillator Type :
CMOS
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Compliant
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Spread Spectrum Bandwidth :
Microchip Technology Inc
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Bag
Function :
Standby (Power Down)
Package :
Bag
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.035 (0.89mm)
Operating Frequency :
0.72MHz